x

Kanal tedavisi nedir?

Kanal tedavisi, ölü, ölmekte olan ya da iltihaplı bir diş pulpasını  tedavi etmek için kullanılan yöntemlerin genel adıdır. Eğer kanal tedavisine ihtiyacınız varsa, artık diş ömrünü uzatmak için çok geç demektir; zira dişinize enfekte olmuş ve ölmek üzeredir.

Neden ölü diş çekilmez? Diş çekildiği zaman ağzınızdaki boşluğu yeni bir yapay dişle doldurmak yani implant kullanmak zorunda kalırsınız. Bir implant yerine kanal tedavisinin tercih edilmesinin temel sebebi, eski dişinizi, ölmüş olsa bile tutmak ve kullanmaktır. Çünkü deforme bir dişi, doğru bir tedavi süreciyle yemek yemek, konuşmak gibi günlük rutin faaliyetlerinizde tekrar kullanabilirsiniz.

 

Dolgu tedavisi

Yumuşayan ve zarar gören diş sert dokusu uzaklaştırılır, diş çürükten arındırılır. Çürük temizlendikten sonra oluşan boşluğa uygun bir dolgu materyalinin yerleştirilmesi gerekir. Bu dolgu maddesi kolay uygulanabilmeli, kaviteyi kusursuz bir şekilde örterek herhangi bir sızıntıya neden olmamalıdır. Aynı zamanda bu dolgunun estetik bir görüntü sergilemesi hastalar ve biz hekimler için tercih sebebidir. Eğer çürükle beraber hastada sıcağa karşı hassasiyet, rahat çiğneyememe veya şiddetli ağrı varsa ya da çürük, dişin içindeki canlı dokuya (pulpa) ulaşmışsa önce kanal tedavisi yapılır, ardından dolgu kaviteye yerleştirilir.

 

Yorum yaz

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.